Päivä Ewokkina
Päivä Ewokkina alkoi ihan tavallisesti, rauhallisesti töihin valmistautumisella. En vielä siinä vaiheessa aamua tiennyt, että kohta olen Ewok. Se Star Warsin nallemainen hahmo, joka kuitenkin on pygmin mittainen. Vähän niin kuin minä. Mitä ihmettä siis tapahtui, että minusta tuli Ewok? Koska itse en sellaista edes ajatellut kun alunperin sängystä nousin.
Päivä Ewokkina
Heräsin siihen, että puhuin puhelimessa. Kuulin ääneni unen yli ja heräsin, koska ihmettelin, että kummaa oikein puuhastelen. Kännykkä kädessä höpötän jonkun kanssa, vaikka puhelimessa ei ole ketään. Ei muuta kuin odottamaan kahvin porinaa, että pääsee vähitellen sängystä ylös. Kirjoittelin blogiin postausta ja söin rauhassa aamupalaa. Sitten olikin aika alkaa maalaamaan lateksilla naamaa, jotta kehtaa edes vähän mennä ovesta ulos.
Päätin valita asukseni ihan vain rennon oloasun, joka oli päälläni ensimmäistä kertaa meidän Losin matkalla. Juuri tällaisessa asussa tykkään matkustaa, mutta nykyään asu on ihan vain oloasuna ja oikeastaan aina joka paikassa päälläni. Ihanan pehmeää materiaalia, joten ihonikin tykkää. Mutta sitten ajattelin, että ruskea karvatakki sopisi hyvin tuollaisen rosan värisen puvun kanssa ja balaclava myös päähän. Asu valmis.
Syntyi kaupunki Ewok
Kun olin saanut vaatteet päälleni, mieheni huudahti, että olet Ewok. Olen aivan kuin Ewok. Mietin, että olisin mieluummin kyllä Porg, mutta kai tämäkin sitten ihan menettelee. En ajatellut asiaa sen enempää, sillä pakko oli lähteä menemään töitä kohti. Pää huusi hoosiannaa, joten oli mentävä apteekin kautta. En varmasti olisi selvinnyt illasta ilman särkylääkettä. Matkan aikana aloin miettimään tätä Ewok asiaa ja kysyin sitä myös somesta, että näytänkö nyt oikeasti Ewokille.
En siis missään nimessä olisi halunnut näyttää halvalle Ewok kopiolle, tästä syystä halusin ehdottomasti tätä asiaa kysyä. Joidenkin mielestä olin siis söpö kuin Ewok, mutta joidenkin mielestä taas en, koska minulla on pitkät ja hoikat kintut. Hiukan kirpaisi. Alkoi näyttämään sille, että olin vain halpa kopio Ewokista. Unohdin kuitenkin asian sitten aika nopeasti kun saavuin työmaalle ja ilta olikin aika lennokas. En muistanut asiaa enää myöskään kotimatkalla.
P.S. Vaikka tarina on tosi, on sitä vähän värikynällä kirjoitettu ja tarinaa ei pidä ottaa tosissaan.
Rentoa sunnuntaita!
Seuraa minua:
LUE MYÖS:


0





