Hae
VillaNanna

Ylijäämäprojekti on nyt yksi vuotias

Ylijäämäprojekti on nyt yksi vuotias

Ylijäämäprojekti on nyt yksi vuotias ja koostehan on pakko tehdä. Minä tosiaan rakastan tehdä erilaisia koosteita, mutta en tiedä tykkäättekö lukea niitä. Mutta tästä projektista on pakko tehdä kooste, sillä aina ei ihan välttämättä tiedä mikä kuuluu nimenomaan juuri tähän projektiin. Tämä projekti kun ei lopu tiettyyn aikaan, vaan jatkuu niin kauan kuin kyseinen ylijäämä on laatikossa.

Ylijäämäprojekti

Ylijäämäprojekti on nyt yksi vuotias

Juuri eilen esittelin parit työt, jotka on tämän projektin tiimoilta tehty, enkä uskonut, että teen heti perään toisen postauksen. Mutta tässä se nyt tulee ja ryminällä. Valitettavasti pari työtä on, joita ei ole ehditty kuvaamaan tai tuomaan esille täällä blogissa, muuta kuin nopeasti sivuhuomautuksena. Mutta se tilanne tullaan korjaamaan hyvin pian. Mutta aloitetaan penkomaan valmiita töitä.

Tasan vuosi sitten aloitin tämän projektin ja hitaasti mutta varmasti olen edennyt asian kanssa. Vähitellen laatikko, jonne on laitettu kaikki se materiaali, joka ei mahdu kaappiin, on alkanut muovautua johonkin toiseen muotoon. Vielä on kuitenkin paljon tehtävää ja välillä tuntuu, että pino vain kasvaa, kun sinne heitetään koko ajan uuttakin materiaalia kaapeista. Uskon kuitenkin, että jossakin vaiheessa tuo sisältö katoaa.

Monta ihanaa juttua

Pojan farkuista hame minulle

Tämä tuunaus oli ensimmäisiä töitä, jonka projektin tiimoilta tein. Hame on kovassa käytössä ja yksi lemppareitani. Hame on minulle isohko ja sen vuoksi ihanan rento ja mieleinen. Hame on helppo yhdistää erilaisten yläosien kanssa helposti.

Pojan farkuista hame minulle

Pyykkikassi paviljongin verhoista

Paviljongin verhot ovat olleet aika haasteellisia uudelleen käyttää, mutta yksistä verhoista tein suloisen pyykkikassin. Kassi on kovassa käytössä ja sinne mahtuu hienosti lakanat odottamaan pesua. Vuoriksi käytin paksuja kestokasseja. Kestokasseja meillä on niin paljon, että hyvin voi hyödyntää muutamat johonkin tällaiseen.

Pyykkipussi paviljongin verhosta

Liian pienet farkut sopiviksi

Meikäläisen kaapista löytyi muutossa monen monta paria farkkuja, jotka eivät päälle enää mahdu. Joten ne pääsi mukaan ylijäämälaatikkoon odottamaan inspiraatiota, joka aika nopeasti tulikin. Yhdistin kahdet farkut yhdeksi ja sopivaksi. Aivan ihanat!

Liian pienet farkut sopiviksi

Läpinäkyvää pitsivaatetta

Viime vuonna alkoi joka puolella näkymään entistä enemmän kaikenlaisia läpinäkyviä vaatteita. Ja koska minulla oli pitsiä paljon, tein vähän kaikenlaista niistä. Tuli mekkoa, hametta ja paitaa. Ja kaikkia käytetään ja mielellään.

Läpinäkyvää sen olla pitää

Pitsinen poolopaita

Pitsiverhosta hame

Pitsiverhosta tehty mekko

Peitosta olopaita

Peitto, joka ei mahtunut säilöön eikä kukaan muutenkaan peittoa käyttänyt missään, muuttui huppariksi, johon on ihana kääriytyä kylmällä ilmalla kotosalla. Ihan kotivaate siis. Ihana sunnuntaivaate, paras hyggeilyyn.

Sunnuntaina kääriydytään peittoon

Teen koostepostauksen muutamassa osassa, ettei tule aivan liian pitkäksi lukea. Varsinkin kun on monen monta linkkiäkin vielä klikkailtavana. Saamme siis nauttia kakkukahveista ja juhlistaa yksi vuotiasta ylijäämäprojektia vielä pidempäänkin. Jeeeee!Nyt voit kommenttikenttään kertoa mikä on näistä sun suosikki. Mun on ehdottomasti pojan farkuista tehty hame sekä pitsiverhosta tehty mekko.

Ylijäämäprojekti on nyt yksi vuotias

Rentoa sunnuntaita!

Seuraa minua:

Instagram

 Facebook

Bloglovin

Blogit.fi

Pinterest

2 kommenttia

  1. Milla kirjoitti:

    Mielenkiintoinen projekti! 🙂 Aika paljon olet jo saanut noita materiaaleja käytettyä, varsinkin pitsejä ja läpikuultavia kankaita. Pitäisi itsekin vähän katsoa mitä matskuja kaapista löytyy ja luopua joistain / tehdä jotain uutta niistä.

    https://www.moonshapedlittlebox.fi/

    • villananna kirjoitti:

      Joo, olen yllättynyt miten paljon lopulta olen onnistunut tässä projektissani, vaikka tällä hetkellä hommat seisookin pahasti.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *