Vanhat farkut hameeksi, TAAS
Jälleen kerran muokkasin vanhat farkut hameeksi. Tuntuu kuin en mitään muuta oikein enää osaisi tehdä kuin näitä tällaisia farkkuhameita. Ja ihan kuin ei olisi enää muita vaatteita kuin farkkuhameita. Niitä kun pyörii tuolla kaapissa nyt vaikka miten monta. Iso osa on itse tehtyjä, on myös kirppiksiltä löydettyjä.
Vanhat farkut hameeksi, TAAS
Ostin vuonna 2017 lappuhaalarit Itiksen Kontista, lappuhaalarit eivät olleet ihan hyväkuntoiset ja ne joutuivat heti silloin ompelukoneen alle korjattavaksi. Käytin lappuhaalareita paljon. Mutta nyt ne ovat olleet kaapissa pitkään käyttämättöminä, kun olen tehnyt itse lappuhaalarit ja ostanut parit ihan kunnolliset kirpparilta. Jos ette tieneet, niin olen aina tykännyt lappuhaalareista ja sellaiset minun on oltava kaapissa.
Tosiaan nämä huonokuntoiset haalarit ovat jääneet todella vähälle käytölle ja ajattelin sitten tässä muutama viikko sitten, että tekasen niistä hameen itselleni. Haalarit kun ovat huonokuntoiset, niin niitä ei laiteta enää myyntiin, joten ne menee omaan tuunauspinoonsa. Oikeastaan aloitin homman heti ilman odottelua. Minun oli ihan pakko saada hame valmiiksi heti.
Hame tehtiin tutun kaavan mukaan
Homma lähti tuttuun tapaan purkamalla housujen sisäsaumat sekä haarasaumaa edestä sekä takaa auki. Tämän jälkeen asetellaan haarasaumojen lärpäkkeet päällekkäinja ommellaan päällitikkauksella kiinni. Sen jälkeen onkin hame valmis. Toki jos haluaa, voi eteen sekä taakse ommella kangasta, mutta minä jätin nyt toistaiseksi avoimeksi niin edestä kuin takaakin. Olen kuitenkin tullut siihen lopputulokseen, että ainakin taakse ompelisin kangasta ja poistaisin tuon kakahalkion sillä tavoin kokonaan pois.
Vielä en ole päättänyt sitä, että mitä kangasta sinne taakse tulee. Tuleeko tylliä, farkkua vai jotakin muuta. Ehkä se tästä selviää aikanaan kunhan inspiroidun jälleen tekemään jotakin sellaista. Ehkä ylijäämälaatikosta voisi putkahtaa jotakin kivaa esille. En ole kyseistä laatikkoa katsonut aikoihin. Muutenkin on ompelu ollut vähän pakkopullaa. Silloin on parempi olla tekemättä kuin pakottaa itsensä tekemään. Tärkeää olisi saada laatikko jo vähän pienemmäksi kuitenkin. Mielestäni laatikossa ei kuitenkaan oikein ole mitään mitä voisin tuohon hameeseen nyt laittaa.
Mitäs sanotte tästä tuunauksesta?
Mukavaa päivää!
Seuraa minua:
LUE MYÖS:


0









