Kymmenen harmaata vaatetta
Minulla on kaapissa kymmenen harmaata vaatetta. En ole oikein harmaan ystävä, eikä se myöskään sovi minulle. Jostain kumman syystä kymmenen kappaletta harmaata kuitenkin löytyy kaapistani ja tietenkin vaatekaappipäiväkirja kertoo tällä kertaa kahdesta vaatteesta, joita olen tässä lähiaikoina vetänyt perässäni.
Kymmenen harmaata vaatetta
Koska kevät on jo aika pitkällä ja ensi viikoksi on luvattu lämmintä, niin näiden hitusen lämpimämpien vaatteiden esittely jää syksyyn. Vaatekaappipäivänkirjan uusi sivu on värjääntynyt harmaaksi, joka on tosiaan minulle todella vieras väri, en ole koskaan osannut käyttää harmaata. Onkin ollut aika uskomaton fiilis, kun muuton aikana huomasin, että kaapissani on tosiaan kymmenen harmaan väristä vaatetta. Ne ovat edeleen kaapissani, koska käytän näitä kyseisiä vaatteita paljon. Paitsi näitä jotka esittelen nyt tässä kirjan sivussa.
Molemmat vaatteet mekko sekä neuletakki on löydetty Kierrätyskeskuksen ilmaisosastolta ja olen näitä käyttänyt pääasiassa erikseen, mutta jotenkin nämä sopii yhteenkin ja töihin. Olenkin nyt aika paljon käyttänyt juuri tätä yhdistelmää päälläni töissä. Jalassa minulla tässä kuvassa on lämpösukkahousut ja Dr Martensin maiharit.
Mekko on trikoota, pitkähihainen poolokauluksinen, jossa empireleikkaus. Mekko on mukavan pehmeä päällä. Neuletakki on myös enemmän trikoota kuin neulosta, aika tiivis sekä painava. Tämän tyyppisiä neuleita oli paljon 2000 -luvun alussa. Mutta toimii kuitenkin erittäin hyvin tällaiselle mummelille. Maiharit tuovat hiukan nuorekkuutta asuun.
Harmaa väri
Harmaa ei oikeastaan ole väri ollenkaan, vaikka se on. Harmaa liitetään useasti aika negatiivisiin vivahteisiin, kuten mitäänsanomattomuus ja innotumattomuus. Harmaa luo ympärilleen myös alakuloisuutta ja synkkyyttä. Toisin sanoen, jos paljon käyttää harmaata, se muokkaa psyykkistä oloa negatiiviseen suuntaan. Mutta harmaalla on myös parempi puolensa. Harmaa lisää tasapainoa, luo turvallisuutta sekä tyyneyttä. Eli pieninä annoksina on myös hyvä asia psyykkeelle.
Harmaa tosin todella vaikea väri, itse kun olen valkoinen ja hiukset alkavat olla harmaat, niin koko harmaassa alan olla tosiaan ihan harmaa koko nainen. Valkoinen ihoni saa myös sellaisen harmaan vivahteen, vaikka muutoin olen punapikmenttinen myös ihostani, vaikka ihan kalman kalpea olenkin. Mutta niin kuin huomataan, jokaisella värillä on hyvät ja huonot puolet.
Rentoa sunnuntaita!
Seuraa minua:
LUE MYÖS:


4







Tosi ihana tuo harmaa neuletakki.Mulla vähän samannäköinen harmaa,mutta trikoota,ja sen lisäksi harmaata taitaa vain olla yhdessä housuparissa.Harmaa on ihan kiva kun sitä yhdistää muohon väreihin
Totta, muut värit raikastaa harmaata.
Niin se onkin, harmaa ei ole väri, se on sävy. Se on vain varjo valkoisen päällä. Itse kuitenkin tykkään harmaasta 🙂
Harmaa on ihan ok, ja sitä on kiva yhdistää muihin väreihin.