Hae
VillaNanna

Yksi hame ja kaksi asuvaihtoehtoa

Yksi hame ja kaksi asuvaihtoehtoa

Esittelyssä yksi hame ja kaksi asuvaihtoehtoa, jotka sopii hyvin nuoriso-ohjaajan päälle töihin. Meillä ei ole mitään ohjeita siihen miten töihin pukeudutaan, paitsi kun pitää laittaa ne työvaatteet päälle kun on tapahtumia, leirejä tai jalkaudutaan. Mutta vaikka ohjeita ei ole, niin silti pitää vähän miettiä, että missä ollaan töissä.

Yksi hame ja kaksi asuvaihtoehtoa

Tuon vuoksi minulla on olemassa ne työvaatteet, sellaiset, joita pidän pääasiassa töissä mutta en vapaa-ajalla. Ja minulla vielä sekin homma tuossa, että puuhastelen myös erilaisten värien ja maalien kanssa, niin parempikin ottaa niitä huonompia vaatteita siihen hommaan. Välillä tosin voin ottaa jonkin vapaa-ajalla käytössä olevan vaatteen ja yhdistellä sen niin, että se sopii hyvin kuitenkin tuohon nuorisotyöhön. Minä rajaan myös kaikki seksikkäät vaatteet pois työkuvioista. Pyrin olemaan siis aika hajuton, mauton mutta sellainen helposti lähestyttävä tänttähäärä. Siitä puolesta kun en pääse koskaan eroon.

Jokin aika sitten minulla oli pienoinen kriisi siinä, että minkä yläosan valitsen farkkuhameeni kanssa. Laitoin siitä myös Instagramiin kyselyn, että kumpi yläosa olisi paras. Valitettavasti ehdin sitten kuitenkin valita sen missä viihdyin paremmin ja seuraajat valitsivat taas toisin. Mutta molemmat oli kuitenkin mieleeni ja näin tulen pukemaan itseäni lukuisten muiden tapojen kanssa. Tyyleillä on kiva leikkiä ja farkkuhame tosiaan antaa siihen mahtavan tilaisuuden.

Yksi hame ja kaksi asuvaihtoehtoa

Yhdistele reilusti kaikkea toisiinsa

Olen aina rakastanut yhdistellä eri tyylejä toisiinsa ja kokeillut hyvinkin erikoisia yhdistelmiä. Tätä olen jatkanut tähän päivään asti. Minulla toki on ollut vaihe, jolloin pukeuduin pääasiassa kauluspaitoihin ja suoriin housuihin tai kynähameisiin. Tuo vaihe tosin jäi aika nopeasti unholaan, sillä en jotenkin ahdistuin siitä, että asut olivat hyvin perus. Olivat kauniita valintoja mutta minulle liian perus, tarvitsen jotain muutakin kuin perusilmeen.

Ei nämäkään asut ole mitään yliampuvia, vaan juuri niitä perusasuja, jotka soveltuu juurikin tuonne työmaalle. Mutta vaikka asuni ovat hyvin perus juttuja töissä, ovat kaikki siitä huolimatta lempivaatteitani. Siitä ajatuksesta kaikki minulla lähtee. Vaatteen pitää heti tuntua päälläni lempivaatteelta.

Asun osat:

  • Farkkuhame: UFF,
  • Poolopaita: Fida
  • Neuleliivi: Kierrätyskeskuksen ilmaisosasto
  • Collegepaita: Ostettu uutena 2007
  • Lämpösukkahousut: Suva, Tallinna

Nyt kysynkin teiltä, kumpi asu on enemmän teidän mieleen? Sana on vapaa. Itse tykkään molemmista vaihtoehdoista ja kun viime keväänä tätä kyselin Instagramissa, niin monet tykkäsi liivi vaihtoehdosta. Useasti kun kysyy muualta, niin vastaukset voivat olla ihan toisenlaiset.

Yksi hame ja kaksi asuvaihtoehtoa

Nautinnollista lauantaita!

Seuraa minua:

Instagram

 Facebook

Bloglovin

Blogit.fi

Pinterest

LUE MYÖS:

Kirppislöytö: Keinoturkisliivi

Tarina farkkuhameesta

Kirppistely on aarteenetsintää

 

2 kommenttia

  1. Nadine G / Via Per Aspera Ad Astra kirjoitti:

    Farkkuhame on klassikko jota on ilo stailata.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *