Kauniit intiimit kesähäät
Lauantaina vietettiin tyttäreni kauniit intiimit kesähäät. Tilaisuus oli kaunis ja kelikin oli kaunis, vaikka se lupaili sadetta. Täydellinen päivä siis joka tavalla. Vihkipari oli niin kaunis ja heidän rakkaus täytti jokaisen sentin missä olimme. kyyneleet vain valui poskiani pitkin kun katsoin tyttöäni kun hän asteli tulevan miehensä vierelle.
Kauniit intiimit kesähäät
Vanhempi poikani saattoi tyttöni tulevan miehensä luokse ja luovutti tyttäreni hänelle. Tuona aikana kun molemmat kävelivät ohitseni, itkin ja vollotin kuin vesisade. Sisällä kuohui, olin niin ylpeä tytöstäni, miten hän on kasvanut nuoreksi naiseksi, miten hän on monen mutkan kautta löytänyt rauhan sielulleen. Miten kauniilta ja rakkauden täyteiseltä hän näytti. Ja itkin myös sitä, miten täydellisen oikeanlaisen miehen kanssa hän jakamassa elämäänsä.
Haluan tähän väliin laittaa Apassien häärunon:
Sade ei teitä enää kastele,
sillä olette toisillenne suojana.
Kylmyys ei teitä enää vaivaa,
sillä lämmitätte toisianne.
Yksinäisyyttä ei enää ole,
sillä olette toisillenne elämäntovereita.
Te olette nyt kaksi ihmistä,
mutta edessänne on vain yksi elämä.
Astukaa nyt yhdessä yhteisen elämänne päiviin.
Ja olkoon elämänne maan päällä hyvä ja pitkä.
Olen ollut monissa häissä mukana, mutta intiimit häät ovat aina niitä ihania lämpimiä häitä, jossa on ne kaikkein läheimmät ja tärkeimmät ihmiset paikalla. Itse siis pidän enemmän juuri intiimeistä, pikkuisista häistä. Ollaan niin lähellä ja sen ylitsepursuavan rakkauden voi tuntea ihan käsin koskemalla.
Lapset, joiden kasvua olen saanut seurata
Häissä oli mukana tytöt ystäviä, joiden kasvua olen saanut seurata vuosien aikana ja oli ihanaa pitkästä aikaa jutella heidän kanssaan ja nähdä miten hiedän elämä on asettunut paikoilleen. Olen heistä kaikista hyvin ylpeä. Ja olen onnellinen myös siitä, että tämä porukka on kasvanut tiiviiksi porukaksi ja ovat edelleen ystäviä keskenään. Nämä tytöt ovat kaikki vähän kuin minn tyttöjäni myöskin. Meillä on ovet aina auki näille tytöille.
Häät oli lopulta niin railakkaat, että eilinen meni kokonaan toipuessa ja vaikuttaa sille, että myös tämän päivän vietän visusti sängyssä. Joskus on aika vähän rentoutua meidän vanhustenkin. Häät olivat ihanat ja odotan jo seuraavia häitä…
Kuvat: Jaakko ja Jenni
sekä minä
Ihanaa alkanutta viikkoa!
Seuraa minua:


4









Upeita kuvia ja miten upea pari myös! ❤️ Apassien hääruno on aivan ihana, piti ottaa itselle talteen tulevaa varten. Kirjoitit todella kauniisti ja kuvaavasti, toivottavasti miekin saan kokea tällaiset hetket ja olla läsnä vielä silloin, kun poika löytää sielunkumppaninsa sitten aikuisena. 🥰 Elämästä ei ikinä tiedä, mut toivottavasti silloin edelleen voidaan hyvin täällä pallon päällä. ^^
Toivon itsekin, että kun pojat joskus menee naimisiin, niin elämme tasapainoisessa maailmassa, jossa jokaisella on hyvä olla ja turvallista elää.
Upeat, tunnelmalliset häät! Onnea lapsillesi!
Kiitos 🙂