Ilmaisosastolta päälle
Ilmaisosastolta päälle
Olen viimeksi tammikuussa käynyt penkomassa ilmaisosastoa ja pari kivaa juttua sieltä löytyikin. En tosin niitä ole täällä esitellyt millään tavoin. Jotenkin tuo kirppishomma on nyt vain jäänyt tämän projektin myötä, jonka tarkoitus on saada kaikki lanka -ja kangasvarastot tehtyä pois. Siksi on niin vähän tullut käytyä missään ostoksilla, toki tarvikkeita pitäisi hakea, kuten pitsiä. Mutta silloinkin saa ilmaisosasto jäädä unholaan.
Mutta välillä jotkin vaatteet siirtyy ilmaisosastolta suoraan käyttöön ja niistä voikin tulla lemppareitani aika nopeasti tai hetikin. Huollan vaatteet yleensä pesun jälkeen ja näin talvisin ne saavat tuulettua pakkasessa muutaman päivän ennen pesua, joskus myös pesun jälkeenkin. Riippuen miten paljon kemikaaleja on käytetty vaatteessa. Pesun jälkeen poistan vaatteesta nukan (jos sitä on) ja jos on tarpeen niin värjään. Joskus jotkin tahrat voivat tarvita erikoishuomiota, jolloin otetaan tehohuolto käyttöön. Jos tahroja ei saa mitenkään pois, niin sitten vaate menee tuunauskasaan. Korjaan myös kaikki repeymät saumoista yms. Jos vaatetta ei ole tarkoitus tuunata.

Neule: Kierrätyskeskuksen ilmaisosasto Leggarit: Yli kymmenen vuotta vanhat rytkyt Pipo: Itse neulottu Bootsit: Tallinnasta
Mitä huomioin vaatteessa jos se tulee suoraan käyyttöön
Rentoa viikonloppua kaikille!
Seuraa minua:


4










Tuo on muuten niin totta, että sovittaa täytyy ennen kuin voi sanoa, onko vaate mieleinen. Henkarissa kauniilta näyttävä ei aina istukaan päälle niin kivasti.
Se on todella tärkeä asia 🙂
Sää osaat huoltaa hyvin vaatteita. Vaatteiden hyvä huolto onkin tärkeää esim. niiden keston kannalta. Itsekin yritän huoltaa vaatteita niin hyvin kuin osaan, esim. tuuletan vaatteita aika paljon ja otsan tahrat heti pois, jos niitä tulee.
Kyllä, vaatehuolto on yksi tärkein asia.